De officiële start van de bouw van CPO-project Zandparelacker krijgt gestalte door het symbolisch metselen van een stukje muur. FOTO: Bert Jansen.
De officiële start van de bouw van CPO-project Zandparelacker krijgt gestalte door het symbolisch metselen van een stukje muur. FOTO: Bert Jansen.

Een heel bijzonder CPO-project

Nieuws

In een bosrijke omgeving ten noorden van de Eindhovensebaan in Veldhoven verrijzen 26 vrijstaande woningen. Het is het CPO-project Zandparelacker. Het bijzondere aan dit project is dat alle woningen uniek zijn.

VELDHOVEN - Hoe kan een logeerhond leiden tot het samen bouwen in een CPO-project? Ruud van der Velden en Judith Strijbos weten het. Ze wonen al ruim 20 jaar naar tevredenheid in ‘t Look. “We hadden nooit het plan om te verhuizen, laat staan om te bouwen”, zegt Van der Velden.
In 2023 krijgt het duo een logeerhond. Strijbos: “We lieten de hond uit aan de Eindhovensebaan. We zagen paaltjes staan met een A4’tje erop met de tekst CPO Zandparelacker en de verwijzing naar een website. We wisten toen niet wat CPO betekende. Op de site zagen we dat het een woonproject is. De mooie ligging in het groen en het bos dat straks in de tuin doorloopt, sprak ons erg aan. Binnen een week waren we lid van de CPO-vereniging.”

Villapark in het bos

CPO staat voor Collectief Particulier Opdrachtgeverschap. Toekomstige bewoners realiseren daarin samen hun wijk. De gemeente Veldhoven houdt in 2019 een bijeenkomst in de raadzaal voor belangstellenden om in eigen beheer woningen ter bouwen in de wijk Zilverackers. Het leidt gaandeweg tot de realisatie van CPO-projecten als Boserf, Klein Oers en Zilverhof.
Oerlenaar Erik van Bragt en zijn partner Judith Louwers zijn in 2019 van de partij. Van Bragt: “Deze plek aan de Eindhovensebaan werd toen gepresenteerd als ‘Villapark in het bos’. De locatie sprak ons aan. Ik heb ter plaatse van een aantal mensen het e-mailadres gevraagd en ben gaan mailen. We begonnen met 3 mensen dat later is uitgebreid naar 5. Daarmee hebben we eerst de uitgangspunten bepaald. We wilden 12 woningen bouwen onder de slogan: Rood volgt groen. Dat wil zeggen, eerst het landschap en dan de huizen. Het was onze wens om dat op deze locatie te realiseren, en die plek kregen we ook van de gemeente toegewezen. Uiteindelijk moesten er van de gemeente 26 woningen komen.”
Momenteel zijn er 18 CPO-leden die elk hun unieke huis laten bouwen. De resterende 8 woningen verkoopt aannemer Gebr. Van Herpen. Van de 8 zijn er al 6 verkocht.

Veel CPO-projecten!

De officiële start van de bouw is op woensdag 12 november samen gevierd. Op de kavel van Henri en Joliene is daartoe symbolisch een muurtje gemetseld. Lovende woorden zijn er voor de gemeente Veldhoven. “Zij realiseert veel CPO-projecten. Zo bouw je wat de inwoners graag willen en het geeft een onderlinge binding in de wijk”, vertelt Rob van Nistelrooij van aannemer Van Herpen.
Van Bragt: “We danken de gemeente dat we deze mogelijkheid hebben gekregen.”

Volgens planning

2-wekelijks hebben de CPO-leden een online vergadering, want ze moeten zelf veel regelen. “Ik ben een van de 3 voorzitters en soms notulist”, vertelt Strijbos. Haar partner zit in de werkgroep Groen. “We houden ons onder meer bezig met de hagen tussen de woningen. Er mogen geen schuttingen van steen of hout komen.”
Volgens planning worden de woningen zomer 2026 casco opgeleverd. “We hopen er met kerst 2026 in te zitten”, blikt Strijbos vooruit. Bas Rietman uit Veldhoven houdt de vinger aan de pols over de voorgang van de bouw. Echtgenote Anke zit in de werkgroep Samenleven. “We organiseren wandelingen waarbij de leden vragen kunnen stellen. Ook hielden we al een barbecue en nieuwjaarsborrel.”

De gemeente Veldhoven realiseert veel CPO-projecten

CPO staat voor Collectief Particulier Opdrachtgeverschap. Toekomstige bewoners realiseren daarin samen hun wijk. FOTO: Bert Jansen.
Afbeelding