De publieksvertrekhal van luchthaven Eindhoven. FOTO: Stock.
De publieksvertrekhal van luchthaven Eindhoven. FOTO: Stock.

Geluidsoverlast niet verder gestegen

Maatschappelijk

Hoe omwonenden de luchthaven Eindhoven beleven, is in 2023 onderzocht door de GGD. Onder andere in Veldhoven hebben inwoners meegedaan om de hinder in kaart te brengen. Ruim 11.000 respondenten hebben deelgenomen.

VELDHOVEN - Ernstige geluidhinder en slaapverstoring door vliegverkeer is in 2023 bij omwonenden van luchthaven Eindhoven niet toegenomen sinds de vorige meting in 2018. In de jaren daarvóór (2012-2014-2018) is wel een stijging zichtbaar. Deze positieve verandering lijkt ingezet na Proefcasus Eindhoven Airport in 2018-2019.

Vergelijkbaar

In het onderzoeksgebied van 10 gemeenten rond de luchthaven is in 2023 gemiddeld 14% van de inwoners ernstig gehinderd door geluid van vliegverkeer. Dit aandeel is vergelijkbaar met het aandeel in 2018 (15%) en 2014 (13%), maar hoger dan in 2012 (9%).
Ernstige slaapverstoring ervaart 7% van de omwonenden; dit is vergelijkbaar met 2018 (8%), maar hoger dan in 2014 (5%) en 2012 (3%).
In de dicht bij de aanvliegroute gelegen delen van Best, Eindhoven, Veldhoven, Eersel, Son en Breugel en Meierijstad (‘zone 1’) ervaart 33% tot 55% van de inwoners ernstige geluidhinder en 15% tot 26% ernstige slaapverstoring. Vergelijking: in Nuenen ervaart 2% ernstige geluidhinder en 0% ernstige slaapverstoring.
22% van de inwoners is erg bezorgd over gezondheid in verband met luchtverontreiniging van vliegverkeer. 18% maakt zich ernstige zorgen over klachten door het geluid. In 2012 waren méér mensen bezorgd over het geluid (18%) dan luchtverontreiniging (14%).

Proefcasus

Na de Proefcasus Eindhoven Airport in 2018-2019 is een (voorlopige) stop op de groei van het aantal burgervliegbewegingen afgekondigd. Ook is ingezet op minder vluchten aan de randen van de nacht. Én het Luchthaven Eindhoven Overleg is ingericht, een overlegstructuur gericht op open communicatie met alle belanghebbenden.

De resultaten komen uit het GGD-onderzoek ‘Beleving van de leefomgeving rond luchthaven Eindhoven – meting 2023’ waarin de vergelijking is gemaakt met eerdere onderzoeken in 2018, 2014 en 2012. De vragenlijst is uitgezet bij een steekproef van ruim 30.000 inwoners in 16 gemeenten rond de luchthaven. Bijna 11.000 inwoners hebben meegedaan aan het onderzoek. De GGD presenteert het onderzoek deze week, donderdag 16 januari, 19.00 uur, in de Muzenval in Eersel.

Presentatie deze week

Ruim 11.000 respondenten hebben deelgenomen

Afbeelding